Wubuntu – spoj Linux snage i Windows izgleda
Wubuntu je besplatan Linux operativni sistem zasnovan na Ubuntu distribuciji koji je napravljen da vizuelno što više podseća na Windows.
Kako izgleda Wubuntu?
Linux je operativni sistem sa grafičkim okruženjem zasnovan na drugačijim principima od Windows-a. Prvu verziju je napravio student univerziteta u Helsinkiju Linus Torvalds još 1991. Već 1993. su nastale sada poznate distribucije Slackware i Debian, a naredne godine i Red Hat. Pošto je Windows među prosečnim korisnicima uvek bio zastupljeniji operativni sistem, neki od kreatora Linux-a su se trudili da stvore takav Linux koji ovima neće delovati strano. Najpoznatiji pokušaji oponašanja Windows izgleda su Zorin OS, Kubuntu, Linux Lite. Tu dodajemo i ReactOS, koji nije Linux, ali izgleda kao Windows na mnogo načina.
Wubuntu se često zove i kao Windows Ubuntu i spada u novije Linux projekte. On izgleda kao Windows u verziji 11. To postiže pre svega pomoću tema koje veoma liče na one iz Windows-a. Pored toga je preuzeo i neke alate koji su karakteristični za Windows. Oponašajući Windows 11, ima centralizovani meni Start, zaobljene prozore i vizuelne efekte kao što su senke i zamućenja.
Kao što smo već napisali, Wubuntu je zasnovan na Ubuntu distribuciji Linux-a i to u verziji 22.04.3 LTS, a ona je jedna od najpopularnijih. Glavne osobine Ubuntu-a su jednostavnost korišćenja i instaliranja aplikacija, redovna ažuriranja, podrška za širok spektar hardvera i stabilnost u radu. Uz to je besplatan i otvorenog je koda. Da bi korisničko okruženje što više izgledalo kao Windows 11 koristi se modifikovana verzija KDE Plazma menadžera prozora. Postoji i opcija sa Cinnamon menadžerom prozora i tada Wubuntu liči na Windows 10.
Uz optimizovanu verziju Wine-a, Wubuntu može pokretati mnoge .exe i .msi aplikacije namenjene za Windows, što ga čini praktičnim za korisnike koji žele da nastave da koriste svoje omiljene Windows programe. Moguća je instalacija i korišćenje Android aplikacija direktno sa Google Play prodavnice, zahvaljujući integraciji sa PrimeOS-om, što je korisno za one kojima su potrebne mobilne aplikacije na desktopu. Sa preinstaliranim Microsoft Edge veb pregledačem dolazi čak i Copilot AI. Ažuriranja se automatski preuzimaju i instaliraju. Većina softvera za Ubuntu može da se instalira i na Wubuntu.
Sistemski zahtevi za Wubuntu i Windows
Njegovi autori kažu da se od Windows-a razlikuje jer nema apsurdne sistemske zahteve kao što su TPM (hardverski čip koji pruža osnovne sigurnosne funkcije, prvenstveno vezane za enkripciju), Secure Boot (sprečava učitavanje neovlašćenih operativnih sistema i softvera tokom procesa pokretanja), POPCNT (CPU instrukcija koja broji broj postavljenih bitova u binarnom broju), itd.
Sistemski zahtevi Wubuntu-a nisu visoki i podrazumevaju:
- dvojezgreni 64-bitni procesor
- 2 GB RAM (preporučeno je 4 GB)
- 20 GB prostora na disku (preporučen je SSD)
- ako se koristi iz VirtualBox-a preporučuje instalacija dodataka za gosta i omogućavanje 3D podrške
Kome treba Wubuntu?
Wubuntu je pokušaj kombinacije najboljih osobina Windows-a i Linux-a. Ispod Windows “karoserije”, krije se prava Linux “mašina”. Može se koristiti i na nešto starijim kompjuterima ili onim sa skromnijim hardverom. Nažalost, pošto je sada još nedovoljno popularna distribucija i podrška mu je slabije razvijena. U narednom periodu možemo očekivati značajna poboljšanja, jer je ovo nov operativni sistem.
Pored besplatne verzije postoji i Wubuntu Pro sa dodatnim alatima pod nazivom PowerTools koji nude naprednije funkcije, kao što su Windows 11-style kontrolna tabla, dodatni sistemski alati, proširena podrška za Windows aplikacije i integracija sa cloud servisima poput OneDrive i Google Drive, Na taj način Wubuntu Pro pruža korisnicima još bliže Windows iskustvo, uz finansijsku nadoknadu od 35$.
Wubuntu može da bude interesantan i onima kojima su dosadile već poznate Linux distribucije. Možemo ga preporučiti kao alternativnu platformu korisnicima Windows-a. Takođe, ovo je možda najmanje traumatičan način prelaska sa Windows na Linux operativni sistem, jer se i dalje zadržava poznat izgled i osećaj koji pruža Windows, uz dodatne prednosti koje donosi Linux ekosistem.
Dugme Preuzimanje vodi do ISO fajla sa zvaničnog sajta Wubuntu-a. Instalacija je jednostavna i procedura je ista kao kod drugih Ubuntu distribucija. Ako samo želite da isprobate Wubuntu, a koristite Windows, macOS ili neku Linux distribuciju, možete to učiniti pomoću VirtualBox-a. Za to vam je potrebna odgovarajuća verzija VirtualBox-a za vaš operativni sistem, koju možete preuzeti OVDE.
Platforma:
Linux, a pomoću VirtualBox-a može se instalirati na Windows i macOS
Ocenite:
Šerujte: na Facebook na LinkedIn na Twitter
Pošaljite: na Viber na WhatsApp na Telegram na Messenger na Mejl